Futsal Dinamo će povremeno prenositi razmišljanja našeg proslavljenog trenera Miće Martića o futsalu, sjajnom, atraktivnom i dinamičnom sportu.

 

U našoj novoj edukativnoj kolumni, trener seniora, izbornik finske reprezentacije i FIFA-in instruktor Mićo Martić donosi nekoliko odlomaka o sastavnom dijelu utakmice futsala koji dovodi publiku u dvorane – tranziciji. Treneri često znaju reći da realizacija kontranapada stvara upravo te detalje koji određuju pobjednika između dvije podjednake ekipe, a sad pročitajte što o tome kaže naš Mićo.

 

Osnovne karakteristike tranzicije

Tranzicije naglašavaju dramatičnu prirodu futsala, kratko traju, te se u vrlo ograničenom vremenu moraju donositi odluke – kako u obrani, tako i u napadu. Obrambeni igrači se vrlo brzo konsolidiraju, zato napadači moraju biti precizni u izvedbi, te prije svega odlučni u namjeri da postignu zgoditak.

Naravno, može se procijeniti kako je prevelik rizik upustiti se u završnicu, stoga ekipa mora biti spremna i na odgodu kontre. Ipak, razlog zašto su tranzicije najefikasniji način za postizanje gola je očigledan – baziraju se na obrambenoj dezorganizaciji i brojčanom višku u napadu.

 

Kako dolazi do tranzicije?

U futsalu brojne situacije tijekom utakmice dovode do tranzijskog kontranapada: osvajanje lopte od strane obrambenog igrača, uklizavanje, blokiranje udarca, presijecanje dodavanja, izlazak ispred protivničkog pivota, golmansko hvatanje lopte, ali i brzo izvedeni prekid.

 

Što je potrebno za kvalitetnu tranziciju

Manjak vremena u tim situacijama zahtijeva od napadača velike zahtjeve po pitanju njihovih sposobnosti u raznim područjima: tehnika, timska suradnja, donošenje odluke i taktičko poznavanje tog važnog dijela futsala. Brzina akcija i odlučivanja su ključni faktori za uspjeh tranzicija.

 

Kako kvalitetno reagirati na tranziciju u obrani

Za obrambenu tranziciju u futsalu ključno je da igrači ne smiju zastati frustrirani zbog neuspješnog napada. S obzirom na dinamičnost sporta, ključan je povratak u obranu. Isto tako, važno je skladno podijeliti obrambene zadatke u tranziciji: jedan branič može ostati visoko i djelovati na protivničkog igrača s loptom, bez namjere da mu oduzme loptu, već s ciljem da ga spriječi u dodavanju lopte prema naprijed. On na taj način zarađuje suigračima vrijeme za povratak u obranu i spriječavanje tranzicije.

Ukoliko ipak dođe do lošeg pozicioniranja u obrani, momčad koja se brani mora povlačenjem smanjiti prostor napadačima i kreirati jaku (strana na kojoj je lopta) i slabu stranu obrane. Jako je važno zaštiti centralnu stranu obrane iz koje su šutevi puno opasniji, jer napadači imaju veći kut prilikom udarca na gol.

 

Nekoliko savjeta za kvalitetnu tranziciju u napadu

Najvažnija je za napadače da odmah krenu u napad i teže dolasku do protivničkog gola čim prije moguće – i to preko napadača druge linije koji trčeći prema protivničkom golu otvaraju linije dodavanja. Loptu je važno usmjeriti prema protivničkom dijelu terena kako bi se imalo više napadačkih mogućnosti. Poželjno je navući jednog obrambenog igrača na sebe kako bi ga spriječili da pomogne obrani nakon dodavanja prema naprijed. Nakon što napadači u drugoj liniji dobiju loptu, brzina završnice je ključna. Jako je važno završiti napad i tako izbjeći rekontru.

 

I za kraj još par brzinskih savjeta:

  • Ne smetajte se međusobno. Svatko nek se drži svog prostora.

  • Ne gubite vrijeme prilikom tranzicije (bez horizontalnih dodavanja)

  • Otvarajte linije dodavanja. Prvo dodavanje mora prijeći barem jednog braniča.

  • Nema driblinga kod napadačkih tranzicija.

  • Unaprijed predvidite događaje zbog manjka vremena.

  • Zatvarajte drugu stativu jer je to najlakši način za postizanje gola.

 

I na kraju – uživajte u futsalu!

 

Dinamo – to smo mi!