Večeras s početkom u 20 sati u zadarskoj dvorani Krešimir Čosić igra se finale Lige prvaka u futsalu između Barcelone i Sportinga iz Lisabona. Ako ste ostali iznenađeni jer se završni turnir najjačeg futsalskog natjecanja na svijetu igra u Hrvatskoj, ili ste tek nedavno saznali za tu informaciju, možete uputiti pismo hrvatskim medijskim kućama i onima koji su zaduženi za promociju ovog događaja.

Jer, u Zadru se od prošle srijede igra zaista izvanserijski futsal. U četvrtfinalima, Kairat iz Almatyja je nakon produžetaka svladao slavnu Benficu 6:2, zatim je aktualni prvak Europe Barcelona nadigrala slovenskog prvaka Dobovec 2:0 (za Dobovec igraju tri hrvatska reprezentativca uključujući i našeg bivšeg prvotimca Vedrana Matoševića), a u četvrtak su Inter iz predgrađa Madrida i Sporting iz Lisabona svladali ruske prvoligaše Ugru i KPRF.

U subotu, u sjajnom polufinalnom danu, Sporting i Barcelona izborili su današnje finale svladavši Inter i Kairat.

Završni turnir Lige prvaka u futsalu

Dinamo protiv četiri sudionika završnice Lige prvaka

A evo i jedan fun fact… Futsal Dinamo je u povijesti igrao s četiri od osam sudionika ovogodišnje završnice Lige prvaka! U veljači 2015. u Sutinskim vrelima dočekali smo slovenski Dobovec i u prijateljskoj utakmici izgubili 3:5. Potom smo, na ljeto 2015., na turneji u Švicarskoj u finalu turnira izgubili od Sportinga 0:4, a u rujnu iste godine smo odigrali čak dvije utakmice protiv sudionika završnice Lige prvaka. Prvo smo, 14. rujna, u sklopu priprema za 1.HMNL u Zagrebu izgubili od Kairata 1:2, a nakon što je već počela prva prvoligaška sezona, izgubili i od Dobovca “u uzvratu” u Sloveniji 2:4.

Posljednju utakmicu protiv sudionika završnice odigrali smo pred Šalatu 2016., 4. rujna u Švicarskoj kada smo u finalu lokalnog turnira izgubili 0:1 od Benfice, tada treće momčadi Europe.

> Futsal Dinamo u neizvjesnoj finalnoj utakmici minimalno izgubio od trećeplasirane momčadi Europe

Dinamo nakon tekme protiv jednog od dva portugalska članska kluba.

U pet prijateljskih ogleda protiv sudionika završnice imamo svih pet poraza, no možemo reći kako smo u svim utakmicama (izuzev Sportinga 0:4) bili ravnopravni i potvrdili da je razlika u kvaliteti između hrvatskih i inozemnih klubova ipak manja nego što možda šira javnost misli.

Dva članska kluba u finalu 2021

Večeras u 20 sati u Zadru će se sučeliti dvije najbolje europske momčadi u posljednje tri sezone. Sporting je osvojio europski naslov 2019., a Barcelona 2020. Danas ćemo vidjeti koja je od te dvije ekipe bila bolja u tom periodu. Barcelona lovi svoj četvrti europski naslov (2012., 2014. i 2020.) iz petog finala, a Sporting drugi (2019.) iz također petog finala (Portugalcima je ovo četvrto finale u posljednjih pet godina).

Obje momčadi prožete su reprezentativcima svoje države, ali i s moćnim Brazilcima. Za Sporting, izuzev ponajboljeg svjetskog golmana Guitte, igraju naturalizirani Talijani Merlim i Cavinato te Kazahstanac Taynan da Silva, dok Futsal Blaugrana u svojim redovima ima cijelu koloniju Brazilaca koje predvode najbolji igrač svijeta Ferrao te sjajni bek Dyego Zuffo.

Ono što je simptomatično jest da će se u finalu Lige prvaka susresti dva članska kluba koja funkcioniraju prema demokratskom principu 1 član, 1 glas.

Naravno, obje ekipe su dio športskog društva FC Barcelona, odnosno Sporting Clube de Portugal, čije su perjanice istoimeni nogometni klubovi.

Veselimo se danu kada će se i naš članski Dinamo susresti s nekim od ovih velikana, ne u prijateljskoj već službenoj utakmici. Nadamo se i na završnom turniru najjačeg klupskog natjecanja Europe.

A tko zna, možda već i iduće godine… kako bi to ostvarili za početak moramo pobijediti Olmissum u petak. Olmissum koji je u osmini finala Lige prvaka odigrao ravnopravnu utakmicu protiv KPRF-a, prvaka Rusije koji je na konopcima držao Sporting u četvrtfinalu Lige prvaka (2:3).

Ako pobijedimo Olmissum, a vjerujemo da budemo, onda je to potvrda da nismo toliko daleko i od najjačih momčadi Europe, ali i da je 1.HMNL među najjačim europskim ligama. Potreban nam je još samo jedan mali iskorak.

Nadamo se već u petak, s početkom u 18 sati (izravni prijenos na našem YouTubeu).

A večeras želimo sreću članskim klubovima u finalu Lige prvaka.