UEFA Futsal Cup međunarodno je klupsko natjecanje u futsalu koje organizira Europski nogometni savez (UEFA). U njemu sudjeluju prvaci nacionalnih prvenstava u futsalu članica UEFA-e. Nastalo je 2001. godine kao zamjena za Europski kup prvaka u futsalu.
Za otprilike mjesec dana počinje elitna faza Uefa Futsal Cupa te vam ovom prilikom donosimo neke informacije i zanimljivosti o ovom relativno novom natjecanju. Naš ovogodišnji predstavnik u Ligi prvaka bio je Dinamov idući protivnik, MNK Nacional, koji je zaustavljen u drugoj fazi natjecanja. Zbog slabog državnog koeficijenta naš prvak natjecanje započinje iz prve faze natjecanja.
Futsal Liga prvaka igra se turnirski kroz četiri različite faze.
-
Prva faza (preliminarna runda) – prvaci slabije plasiranih saveza podijeljeni su u grupe po tri ili četiri kluba, a pobjednik grupe ide u sljedeću fazu. U ovoj fazi nastupaju klubovi iz slabijih liga poput prvaka Njemačke (Hamburg), prvaka Finske (Sievi) ili prvaka Crne Gore (Titograd).
-
Druga faza (glavna runda) – 24 kluba raspodijeljena su u šest grupa po četiri, pobjednici iz prve faze te prvaci najbolje plasiranih saveza (osim prva tri ili četiri). U treću rundu idu prvaci i doprvaci skupina. Priključuju se klubovi poput Gyora (prvak Mađarske), Benfica (prvak Portugala), KMN Dobovec (prvak Slovenije) ili Lokomotiv Kharkiv (prvak Ukrajine).
-
Treća faza (elitna runda) – 16 klubova podijeljenih u četiri grupe po četiri kluba. U ovu fazu plasiralo se 12 klubova iz druge faze te četiri prvaka najbolje rangiranih nacionalnih saveza (u slučaju da aktivni pobjednik natjecanja nije nacionalni prvak, tada se u ovu rundu izravno plasira pobjednik i tri najbolje rangirana prvaka, a prvak četvrtog saveza ide u drugu rundu). U završnu rundu prolaze pobjednici skupina. U ovoj elitnoj rundi svoj nastup započinju ekipe poput Barcelone, Dinamo Moskve ili Kairata, aktualnog osvajača natjecanja.
-
Četvrta faza (završni turnir) – na koji su se plasirali pobjednici skupina iz treće faze (elitne runde).
Od 2001. pa do danas Ligu prvaka osvajalo je devet različitih ekipa. Završnica prvog izdanja igrana je u Lisabonu u veljači 2002. godine. Naslovom se okitio Playas de Castellón FS, tadašnji prvak Španjolske, koji je u finalnom susretu porazio belgijski Action 21 Charleroi rezultatom 5-1. Treće mjesto na premijernom izdanju Lige prvaka osvojio je naš MNK Split koji je u polufinalnom dvoboju poražen od Charleroia rezultatom 3-7.
Charleroi nije trebao dugo čekati na revanš. Već iduća sezona donijela je reprizu lanjskog finala, ali je i ovoga puta Castellón bio uspješniji te se okitio drugim naslovom prvaka. Ovoga se puta finale igralo na dvije dobivene utakmice. Dominacija Španjolaca nastavila se i iduće sezone kada je najprestižniji trofej u europskom futsalu osvojio Inter FS.
Jedno od najuzbudljivijih finala odigrano je u sezoni 2004./2005. kada Charleroi konačno uspijeva prekinuti španjolsku dominaciju te s ukupnim rezultatom 10-9 pobjeđuje FC Dinamo iz Moskve. Već iduće sezone trofej se vraća u Španjolsku, svoju drugu „kantu“ podižu igrači Intera. Upravo je Inter najuspješnija momčad u povijesti Lige prvaka s čak tri osvojena trofeja i dva druga mjesta. Posljednji datira iz sezone 2008./2009. kada su prekinuli dvogodišnju dominaciju Rusa (FC Dinamo i Ekaterinburg).
U iduće dvije sezone na trofej pobjednika ugravirana su dva nova imena. Sezona 2009./2010. donosi nam pobjednika iz Portugala. Riječ je o Benfici, klubu koji funkcionira na demokratskom, tj. članskom modelu kao i naš Futsal Dinamo. Benficu je na europskom tronu naslijedio talijanski Montesilvano koji je najavio dominaciju Kairata i Barcelone koji su u iduće četiri godine naizmjence osvajali naslove prvaka. Zanimljivo, Futsal Barcelona, još jedan malonogometni velikan ustrojen po članskom modelu upravljanja, svoj je debi u ovom elitnom natjecanju ostvario u sezoni 2011./2012, te se odmah okitio naslovom prvaka 3-1 slavljem u finalu protiv Dinama Moskve. Finale je odigrano u krcatoj dvorani pred 5000 duša u španjolskoj Lleidi.
Iz godine u godinu natjecanje sve više raste, kako u organizacijskom tako i u igračkom smislu. Danas kroz Ligu prvaka prodefilira oko 40 ekipa kroz već spomenute četiri faze natjecanja. Futsal, sport koji je u velikoj ekspanziji, sve je više medijski zastupljen te su utakmice ovog natjecanja iznimno gledane i praćene. Lanjsko finale u Lisabonu između FC Barcelone i Kazahstanskog Kairata uživo je pratilo rekordnih 12076 gledatelja. Susret je završio slavljem Kairata rezultatom 3-2 koji je tako oduzeo mogućnost „Barci“ da obrani naslov prvaka koji su osvojili godinu dana ranije 5-2 slavljem nakon produžetaka protiv Dinama Moskve.
Kad smo već kod našeg imenjaka iz Moskve, spomenimo kako su u ovih 14 godina upravo oni najveći tragičari. Iako imaju jedan naslov (2006./2007.), čak pet puta poraženi su u finalu i to tri puta u zadnje četiri godine u kojima se u naslovima izmjenjuju Kairat i Barcelona.
Za kraj spomenimo kako je najbolji strijelac u povijesti natjecanja Brazilac André Vanderlei iz Charleroia s 54 postignuta pogotka. Slijedi ga Belgijanac Lucio, njegov bivši klupski suigrač s četiri pogotka manje.