U današnjem obrazovnom članku donosimo rezultate znanstvene studije s australskog Sveučilišta Victoria, u kojoj je doktorand Luka Opicci istraživao razlike između futsala i nogometa, te na koji način futsal i nogomet mogu upotpunjavati jedan drugog. Prvi je to pokušaj da se na znanstveni način prikažu benefiti koje nogometaši mogu imati od igranja futsala, što je tvrdnja koju zastupamo mi u Futsal Dinamu od samog osnivanja naše Škole futsala.
Opicci je u svojem istraživanju krenuo od sljedeće pretpostavke koju je testirao: igrači futsala lakše odgovaraju na zahtjeve igranja na suženom prostoru, te je njihova izvedba superiornija od nogometnih igrača. Također zanimalo ga je i izvođenje vještine samih dodavanja i pregled igre, koji je također ispitao kroz igru mladih futsalaša i nogometaša. Od tehničkih pomagala, koristio je superlake specijalne naočale s ugrađenom kamerom, koje su nosili igrači. Preko tih je naočala prikupljao podatke za svoju studiju. U eksperimentu su sudjelovali dječaci od 13 do 15 godina, njih ukupno 48. Bila su tu 24 mladića koja treniraju futsal u španjolskim akademijama, te 24 koji treniraju veliki nogomet u australskim klubovima. Podijelio ih je u ekipe od po šest igrača, te ih suprotstavio na skraćenom nogometnom i na futsal terenu.
Došao je na koncu do sljedećih zaključaka:
- Usporedba nogometa i futsala – zahtjevi za tehničkom igrom bili su izraženiji u futsalu, izvođeno je više dodavanja u minuti, pod većim pritiskom protivnika i s manje dostupnog vremena za izvršenje zadataka i donošenje odluke. Kao rezultat toga, igrači futsala bili su brži u izvedbi dodavanja, fokusirajući se više na donošenje odluka nego na kontrolu lopte u odnos na nogometaše.
- Prijenos vještina s futsala na veliki nogomet–u utakmicama na nogometnom terenu, igrači futsala igrali su s višim tehničkim intenzitetom (23% više dodavanja po minuti), izvedba dodavanja bila je brža (pola sekunde brže)od nogometaša i točnija (za 18%).
Zaključno, studija je pokazala kako je futsal tehnički puno zahtjevniji, pogotovo u pogledu vremena za donošenje odluka, u odnosu na nogomet. Posljedično, igrači futsala brže od nogometaša razvijaju tehničke vještine i donose odluke brže kako bi se prilagodili zahtjevima igre. Isto tako, u igranju na smanjenom travnatom terenu, igrači futsala prenijeli su svoj način igranja te su svejedno bili superiorniji radi razvijene pas-igre. Opicci također u zaključku predlaže da futsal postane dio trenažnog procesa u radu s mladim sportašima, kako bi od malena igrači razvili osjećaj za brzo donošenje odluka i prilagodili se zahtjevima modernog nogometa. Rezultati studije objavljeni su u ožujskom broju službenog UEFA-inog časopisa UEFA Direct, a samo je istraživanje također sponzorirala krovna europska nogometna federacija, u okviru svog programa poticaja UEFA Research Grant Programme.
Nadamo se da ste uživali čitajući prvi u seriji Dinamovih obrazovnih tekstova. Ovim pilot člankom htjeli smo svima približiti futsal kao sport i pokazati koliko je on koristan i za nogometaše, te da su ta dva sporta komplementarna, a ne da jedan služi kao zamjena za drugi. Mnogi veliki nogometaši spominjali su upravo futsal kao jedan od bitnih čimbenika u vlastitom razvoju. I ovim putem pozivamo sve da se okušaju u treniranju futsala u Dinamovoj Školi futsala.
Dinamo – to si ti!